DIJAREJA KOD PASA

Iako postoji mnogo toga što volite u vezi sa svojim ljubimcem, postoji jedna istina koju treba priznati: izmet se dešava – a ponekad se dešava i dijareja.
Šta uzrokuje dijareju kod pasa?
Dijareja može biti simptom različitih stvari, ali uobičajeni uzroci uključuju:
- Iznenadna promena u ishrani;
- Netolerancija na hranu ili alergijska reakcija;
- Gutanje smeća ili pokvarene hrane;
- Gutanje otrovnih materija ili biljaka;
- Gutanje stranog materijala (npr. igračke, plastične kese, čarape… );
- Određeni lekovi;
- Enteritisi razlicite etiologije;
- Bakterijske infekcije, kao sto su Salmonella spp., Campylobacter spp., Spirochaetes spp.
- Parazitske infestacije creva;
- Onkološke promene na digestivnom traktu;
- Bolesti bubrega ili jetre;
- Hemoragični gastroenteritis;
- Stres.
Lečenje dijareje kod pasa – i kada posetiti veterinara?
Ne postoji jedinstven tretman za zaustavljanje dijareje kod pasa. Ponekad je osnovni uzrok očigledan, a u nekim slučajevima će morati da se pronađe. Uvek se treba konsultovati sa svojim veterinarom, jer vaš ljubimac možda ima zdravstveni problem koji zahteva medicinsku intervenciju.
Preporučujemo da svog psa odvedete veterinaru ako:
- Niste sigurni u uzrok.
- Dijareja traje duže od jednog dana, dešava se često ili u velikoj količini.
- Primećujete znakove kao što su povraćanje, smanjen apetit ili letargija.
- Primećujete tamnu, crnu ili krvavu stolicu.
- Vaš pas je možda pojeo nešto otrovno. U tom slučaju ga odmah odvedite u najbližu veterinarsku ambulantu, jer to može pomoći da se smanji rizik od apsorpcije toksina.
Vaš veterinar može:
- Uraditi opšti klinički pregled sa neophodnom dijagnostikom (analize krvi, fecesa i po potrebi specijalističke dijagnostičke testove – ultrazvuk, rendgen…)
- Primeniti adekvatnu terapiju u zavisnosti od dijagnostičkih nalaza i opšteg stanja pacijenta. Kao lakši tretman može dobiti antihelmintike, ab probiotike, absorbense toksina…
- Obezbediti specifičniji tretman, kao što su dehelmint ili antibiotici.
- Preporučiti hospitalizaciju za ozbiljnije slučajeve kako bi vaš pas mogao da primi intenzivniju terapiju kao što su intravenske (IV) tečnosti i lekovi.
- Preporučiti da uskratite hranu na kratak vremenski period kako biste omogućili gastrointestinalnom traktu vašeg psa da se odmori i oporavi, nakon čega sledi nekoliko dana blage dijete, kao što su kuvana piletina i pirinač. Suzdržavanje od hrane ne bi trebalo da se vrši bez saveta veterinara, jer možda nije prikladno za štence, starije pse i manje rase – jer im je potrebno više hranljivih materija.
8 saveta za sprečavanje dijareje kod pasa
Iako ne možete uvek da izbegnete dijareju, možete preduzeti korake kako bi sprečili da se ponovi.
Preporučujemo vam da:
- Obezbedite svom psu zdravu, uravnoteženu ishranu i redovnu vežbu.
- Uverite se da je vaš pas u toku sa vakcinacijama.
- Uverite se da vaš pas nema parazite.
- Držite pokvarenu hranu i smeće van domašaja.
- Pre nego što hranite svog psa ostacima stola, uverite se da znate koja je hrana bezbedna za pse.
- Uverite se da vaš pas ne jede biljke dok je u šetnji. Ako imate sobne biljke, držite ih van domašaja radoznalih njuški.
- Potrudite se da vaš pas ne jede stvari koje nađe na tlu (uključujući izmet!) ili ne pije iz lokve dok je u šetnji ili bez povodca u parku.
- Smanjite stres u njihovoj okolini.
- Postepeno uvođenje nove hrane ili poslastice, tako da ako vaš pas dobije dijareju, možda će biti lakše identifikovati specifičan uzrok.
- Izbegavajte hranu koja može izazvati dijareju kod pasa, kao što su mlečni proizvodi ili masna hrana, koja takođe može izazvati pankreatitis.
- Držite toksičnu hranu van domašaja i nikada je nemojte hraniti svom psu – grožđe, crni luk, beli luk, makadamski oraščić, čokolada, alkohol, kafa, hrana koja sadrži veštački zaslađivač ksilitol (kao što su neki puteri od kikirikija).
- Izaberite hranu koja je prava za životnu fazu vašeg ljubimca. Zahtevi za ishranu pasa variraju u zavisnosti od životne faze i rase. Na primer, štene koje brzo raste često zahteva više kalorija i različite hranljive materije nego gerijatrijski pas, kome je generalno potrebna niskokalorična hrana koja se lako vari. Uvek kupujte hranu za pse koja je označena za tačnu životnu fazu vašeg psa i konsultujte se sa svojim veterinarom ako niste sigurni čime da hranite svog psa. Ako vaš pas ima hronično stanje, njihova ograničenja u ishrani mogu biti specifičnija.
- Znate znakove (i šta da radite) ako vaš ljubimac ima alergije na hranu. Alergije na hranu često su uzrokovane izvorom proteina. Ako ste nedavno promenili ishranu vašeg psa i oni doživljavaju svrab, gubitak kose, crvenilo kože, dijareju i/ili povraćanje, vredi se vratiti na stari izvor proteina da biste videli da li se simptomi povlače. Može proći nekoliko meseci da alergen izađe iz sistema vašeg psa, pa preporučujemo da potražite savet veterinara za kontrolu simptoma, posebno ako su ozbiljni.
Poznajete svog psa bolje od bilo koga, ali nije uvek lako reći da li vaš pas treba da poseti veterinara. Ako niste sigurni, preporučujemo da potražite medicinsku pomoć – na kraju krajeva, bolje je biti siguran nego žaliti.
Vaš FFF tim.